Tibetas smilšu mandalas

Tā ir daļa no vesela rituāla, kurā ietilpst rituālā teksta lasīšana, kā arī dziedāšana. Mandala tiek veidota kā dāvinājums apgaismotām būtnēm, tāpēc tai jābūt greznai un nevainojamai. Kā izejviela visbiežāk tiek izmantota nevis smilts, bet gan drupināts marmors, kas tiek izsijāts un nokrāsots. Instruments ir metāla konuss un jaka rags. Izejmateriālu ber konusā, ko berzē ar jaka ragu, kas rada vajadzīgās vibrācijas smilts plūsmai.Smilšu mandalu kompozīcija un veidošana ir aprakstīta tekstos, kas glabājas klosteros. Mūki šos tekstus mācās no galvas.

Pirms uzsākt mandalas veidošanu, tiek attīrīta telpa. Tiek slavinātas apgaismotās būtnes un skolotāji. Attīrīšanas rituāls ilgst aptuveni 2 stundas.Platforma mandalas veidošanai tiek svētīta, to iezīmē ar tīru, baltu diegu, kam, saskaņā ar aprakstiem, jābūt jaunu meiteņu vērptam. Pārējās līnijas velk ar krītu, zīmuli un lineālu. Viss mandalas dekors tiek veidots no iepriekš sagatavotā izejmateriāla bez iepriekšējas kontūru novilkšanas. Mandala tiek veidota virzienā no centra.
Mandalas veidošanā piedalās 4 mūki. Viņu darbības ir saskaņotas un vienmērīgas. Vienas mandalas veidošana aizņem aptuveni 10 dienas. Katru dienu darbu iesāk ar dziedāšanu.
Pēc tam mandalu izjauc – saslauka vienā kaudzītē un saber vāzē. Uzskata, ka smiltīm piemīt dziedinošs spēks. Izjaukšanas rituāls simbolizē visa materiālā nepastāvību, kā arī nepieķeršanos.